De aproape o luna, in fiecare seara, cu foarte mici exceptii, electricitatea se intrerupe in zona Craiovei. Nu stiu in alte parti cum este, dar in cartierul Craiovei se intampla in mod repetat acest lucru iar cei de la CEZ, catre care platesc regularizari cand vor muschii lor, nu au fost in stare nici macar sa ne trimita o informare, o atentionare. Sa ne spuna si noua domnii si doamnele astia care isi pun dintii pe moca, intre ce ore sa ne protejam electrocasnicele, cele care au ramas ,,neprajite”, si, mai ales, care este motivatia pentru care curentul se intrerupe mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu (cel putin atunci stiai intervalul orar si luai masurile necesare).
Primarul Tudor Pendiuc sugereaza pitestenilor sa dea CEZ in judecata, mai ales ca in factura sunt percepute si taxe pentru modernizarea retelei, iar modernizarea nu a vazut-o nimeni pana acum. ,,Ma mir ca Protectia Consumatorului nu se sesizeaza in ceea ce priveste CEZ, caci nu este normal sa perceapa facturi de regularizare. Suntem tara lui <Pazeste, Doamne!>. (…) Care este explicatia lor pentru intreruperile de electricitate? Din cate stiu, in tariful curentului exista o cota de modernizare pe carte o platesc consumatorii la fiecare kilowatt. Cei de la CEZ spun ca de vina sunt temperaturile ridicate si vechimea echipamentului. Pai daca ei ne iau bani pentru modernizari, unde sunt modernizarile? Eu nu am vazut modernizari la Pitesti. Sunt sate intregi carora li se strica mancarea, pentru ca stau o zi sau doua fara curent si nu se deplaseaza nimeni sa remedieze problema. Sunt multe localitati in situatia asta! Nu stiu acesti bani de dezvoltare unde merg! Pentru aceste intreuperi ar trebui actionati in justitie” ne-a declarat primarul Tudor Pendiuc.
Am ajuns ca pe timpul lui Ceausescu! CEZ isi bate joc de consumatori!
Primarul sugereaza pitestenilor sa dea CEZ in judecata
956