Municipalitatea pitesteana a alocat primele fonduri pentru noul adapost de caini care va fi construit in zona CET Sud. Este vorba de 300.000 de lei, adapostul urmand sa se afle in administrarea Serviciului Public de Exploatare a Patrimoniului (SPEP). Noul adapost va fi gata pana la finalul anului viitor, promit autoritatile locale, si va prelua cea mai mare parte din maidanezii care acum se afla liberi pe strazile orasului.
Decizia a fost luata de municipalitate deoarece exista mari nemultumiri legate de activitatea Asociatiei Ute Langenkamp care administreaza biobaza de la Smeura, acolo unde sunt dusi in prezent cainii. Problema este ca la biobaza cainii sunt sterilizati, dar li se da din nou drumul in zonele de unde au fost „culesi”, astfel incat maidanezii sunt in continuare prezenti pe strazile municipiului. Pentru desfasurarea activitatii de prindere a cainilor fara stapan municipalitatea va reinfiinta un serviciu propriu de ecarisaj.