Legea care îi obligă să-şi monteze repartitoare de căldură pe toţi proprietarii de apartamente racordate la sistemul centralizat de termoficare ar urma să se aplice, dacă nu apar alte modificări, de la 31 decembrie 2022. Menită să asigure o facturare echitabilă, în funcţie de consumul real, măsura presupune, evident, şi cheltuieli şi nu este pe placul tuturor.
Inițial, legea ar fi urmat să intre în vigoare de la 31 decembrie 2021, însă termenul a fost amânat cu un an de legiuitori, până la finalul lui 2022. În situaţia în care nu mai apare vreo altă amânare, toţi proprietarii de locuinţe racordate la sistemele centralizate de încălzire vor fi obligaţi să aibă instalate, până la sfârşitul acestui an, aparate de măsurare a consumului individual, măsură valabilă inclusiv pentru blocurile care au centrale proprii. Din 2027, vor fi obligatorii dispozitivele care permit citirea de la distanță.
Aceeași lege prevede și o amendă între 500 și 1.000 de lei pentru proprietarii care nu vor respecta termenul-limită, informează site-ul avocatnet.ro. Montarea va fi obligatorie indiferent că este vorba de apartamente de locuit sau spaţii cu altă destinaţie, de exemplu sedii de firmă sau magazine.
La ora actuală, un repartitor standard costă între 50 și 70 de lei pentru un calorifer. Important de știut este că va trebui să plătim și citirea lunară, între doi și șapte lei pentru fiecare calorifer. Repartitoarele pot fi montate doar de firme autorizate de Autoritatea Națională de Reglementare în Energie, iar lista lor poate fi găsită pe site-ul instituției.