Presedintele PNL Arges, Ion Popa a comentat pe marginea subiectului atat de mediatizat in ultimul timp, referitor la alocarea discretionara a fondurilor venite pe Ordonanta 7/2006 (initiata de Guvernarea Tariceanu) catre primarii PDL. In judetul Arges, cei 15 primari PDL din mediul rural au primit cca. 65% din fonduri, cifra totala insumand 5.842.000 lei, in contextul in care primarii PNL nu au primit decat 3% din fonduri, iar cei PSD, cei mai multi la numar, 70 de primari dintr-un total de 95, au primit 25% din fonduri.
,,Avand in vedere aceste lucruri, plus lipsa de respecta cu care sunt tratati primarii PNL, ii voi cere presedintelui PSD Arges, domnul Constantin Nicolescu, ca primarii partidelor pe care le reprezentam sa nu mai se prezinte, in semn de protest, la sedintele Colegiului Prefectural. Aceasta este dorinta primarilor nostri si nu o sa ascund faptul ca am primit semnale si din partea unor primari PSD care sunt total nemultumiti de situatia creata si mai ales de atmosfera de lucru din sedintele Colegiului Prefectural. Primarii nu sunt obligati sa participe la aceste sedinte, iar Prefectul nu este seful primarilor”, a declarat Ion Popa.
Ion Popa vrea sa-i propuna lui Nicolescu sa-si retraga primarii de la sedinta lui Gogu
Liberalii, suparati ca i-au ocolit fondurile guvernului portocaliu
961