Un avocat argesean a reusit sa duca un proces privind demiterea unui viceprimar la Inalta Curte de Justititie si Casatie. Daca va avea castig de cauza, atunci acesta ar putea constitui un precedent care sa se aplice si altor cazuri similare in Romania. Este vorba de demiterea viceprimarului PRM din Leresti, Ion Dragomir, viceprimar care este reprezentat in instanta de catre Marian Fulga, fost presedinte al filialei argesene a partidului lui Corneliu Vadim Tudor.
Tribunalul a trimis cauza la Inalta Curte spre analiza, Fulga invocand o serie de argumente juridice, dintre care cel mai important este cel privind neconcordantele din legislatia privind administratia publica si ridicand o exceptie de neconstitutionalitate. Intr-o lege se specifica faptul ca viceprimarul poate fi demis cu jumatate plus unul din voturile Consiliului Local, in alta lege se spune ca viceprimarul poate fi demis in alte conditii. Fulga spera sa aiba castig de cauza in acest dosar, mizand si pe realizarea ulterioara a unui sistem coerent si unitar din punct de vedere al legislatiei administratiei locale.