Presedintele Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, a primit astazi vizita unei delegatii din Turcia: primarul orasului Turkler si presedintele Asociatiei Intercomunitare Alanya, Hayri Cavusoglu, guvernatorul regiunii Egirdir, Halil Serdar Cevheroglu, reprezentantul primariei din Ankara, Celalettin Kaygusuz, precum si presedintele Patronatului Serviciilor Publice din Romania, Dudu Florian.
Aflati pentru prima data in judetul nostru, oaspetii turci au ramas impresionati de potentialul turistic si economic al Argesului, in mod deosebit dupa prezentarea masterplanului de dezvoltare a turismului argesean, care prevede realizarea de investitii masive in zona de nord a judetului, prin crearea de cai de acces, hotelul, centre de vacanta si centre de schi. Proiectul cuprinde dezvoltarea ofertei de schi si a unui ansamblu de activitati pentru o oferta turistica pentru orice sezon.
Provenind dintr-o zona a Turciei foarte dezvoltata din punct de vedere turistic, cu un relief variat, ce imbina muntele cu marea, reprezentantii turci si-au aratat interesul in stabilirea unui parteneriat de colaborare intre regiunea Alanya si judetul Arges, in plan cultural, economic si turistic.