Producătorul de cabluri pentru industria auto Leoni Wiring Systems Piteşti, parte a grupului german Leoni, cu vânzări consolidate de 5,1 miliarde euro în 2021, are disponibile în prezent 250 de locuri de muncă pentru muncitori necalificaţi la asamblarea şi montarea pieselor, dar şi pentru ingineri, controlori de gestiune sau magazineri, la fabrica de cablaje, potrivit informaţiilor de pe site-ul AJOFM Argeş.
Compania Leoni Wiring Systems Piteşti a realizat în 2021 o cifră de afaceri de 371,5 milioane lei, un profit net de aproximativ 8,3 milioane lei, având un număr mediu de 2.311 angajaţi, potrivit informaţiilor de pe site-ul Ministerului Finanţelor.
Germanii oferă angajaţilor diferite traininguri de formare profesională pentru toate poziţiile din cadrul companiei, cum ar fi soft skills şi cursuri de limbi străine.
Cu aproximativ 13.000 de angajaţi la nivel local, Leoni este unul dintre cei mai mari angajatori din România, potrivit datelor comunicate pe site-ul companiei.
Leoni a intrat pe piaţa din România în anul 2000, odată cu deschiderea primei fabrici WSD (Wiring Systems Division) la Arad. Au urmat fabricile din Bistriţa (2002) şi Bascov, lângă Piteşti (2005), iar ulterior au fost deschise fabricile satelit din Beiuş, Luduş, Marghita şi Bumbeşti-Jiu.
Date contact:
LEONI Wiring Systems Pitesti S.R.L.
Strada Serelor, nr. 19 117045 Bascov România
Telefon +40 248 208 413
Fax +40 248 208 455
E-mail recrutare.pitesti@leoni.com
LEONI Wiring Systems Pitesti. S.R.L
Street Bumbești, nr. 462A 215100 Bumbești Jiu România
Telefon +40 756 168 274
E-mail alexandrageorgiana.zglobiu2@leoni.com
1 comentariu
pentru Bumbești-Jiu gorj cu cazare dacă mai sunt locuri mă interesează vin din com.Bustuchin!