Joi, 12 iunie, Școala Gimnazială George Topîrceanu din Mioveni și-a serbat absolvenții ciclului gimnazial, prima generație care a petrecut 9 ani în această școală, începând cu clasa pregătitoare.

Elevi, dascăli, părinți, rude și reprezentanți ai autorității locale au fost martorii ceremoniei, care nu putea fi altfel decât emoționantă, până la lacrimi, ca de fiecare dată.

În acest an au absolvit gimnaziul cinci clase :
- VIII – A diriginte, prof. Cochinescu Mihaela

- VIII – B, diriginte, prof. Mihaela Marcu

- VIII – C, diriginte, prof. Valeria Zamfira (cls 5-6) și prof. Hapaina Monika

- VIII – D, diriginte, prof. Iordache Lavinia

- VIII – Structura școlară nr.1 Mioveni, diriginte, prof. Alina Nicola

Elevii cu rezultate bune și foarte bune au fost premiați.


Directorul școlii, primarul orașului, diriginții și foștii învățători ai absolvenților au avut discursuri emoționante.

Clopoțelul a sunat pentru ultima dată și așteptatul moment al aruncării tocilor în aer a fost însoțit de eliberarea spre seninul cerului a zeci de baloane multicolore, care au purtat cu ele speranțele și visurile celor care visează de acum la viața de licean. Festivalul de îmbrățișări și fotografii a continuat multă vreme, sub acordurile modernului imn al școlii.

Secvențe video festivitate absolvire
