Se schimbă guvernul, se schimbă regulile, astfel încât partidele la putere să beneficieze din plin de binefacerile mandatului acordat de către cetăţeni. Nu se cădea, aşadar, ca PSD să nu poată să-şi pună clientela politică în fruntea şcolilor, doar pentru că tehnocraţii lui Cioloş au organizat un concurs în acest sens.
Abia şi-a aşezat fundul pe scaunul de la minister, că noul ministru al Educaţiei a trimis o notă inspectoratelor şcolare, prin care dispune că foştii directori pot fi numiţi prin detaşare, indiferent dacă au participat sau nu la concurs. Atât de uşor este! Dispune şi gata!
În mod practic, 600 de directori şi directorii adjuncţi, care nu au promovat concursul organizat de Ministerul Educaţiei, toamna trecută, pot ajunge din nou în funcţii.
Foto: Lucian Mândruţă
Vă reamintim că pe 22 decembrie, Ministerul Educaţiei, atunci condus de Mircea Dumitru, a transmis inspectoratelor şcolare o notă în care avertiza că în funcţiile de director şi director adjunct rămase vacante după organizarea concursului nu pot fi numite persoanele care până la organizarea concursului au ocupat funcţii de director sau director adjunct în şcolile respective şi nu au participat la concurs, precum şi persoanele care s-au prezentat la concurs, dar nu au fost admise.