Mă gândeam zilele astea că Ion Iliescu s-a cam grăbit să moară. Putea să mai aștepte Congresul de numire a lui Sorin Grindeanu în fruntea PSD, că doar n-avea mare lucru de făcut pe lumea cealaltă. Așa, va lipsi de la marea defilare a starurilor social-democrate, la care au fost invitați foștii lideri ai partidului.
,,Mâine începem!” este sloganul ales de Sorin Grindeanu pentru acest Congres. Urmează o nouă eră pentru PSD, una clădită pe osemintele corupției, imposturii, hoției, prostiei și lăcomiei, iar cel care duce mai departe tradiția acestui partid, noul fiu iubit, este la fel ca toți ceilalți. Mai puțin grimasele care trădează o scârbă greu de disimulat.
Mâine, pesediști mai mici sau mai mari, ticăloși notorii sau aplaudaci de duzină, se vor încolona către București. Știu cu toții că urmează să numească în fruntea partidului pe unul în urma căruia se aude un zgomot surd de cătușe.
Pentru cei care se fac că uită, Sorin Grindeanu a condus guvernul care a declanșat cele mai mari proteste de stradă de după 1989, prin celebra Ordonanță de Urgență 13, ce urmărea modificarea Codului Penal și diminuarea răspunderii pentru faptele de corupție. Imaginea României a fost compromisă internațional, iar Guvernul României a fost văzut drept simbolul protejării infractorilor politici. A fost demis din funcție de propriul Guvern și, de ,,bun” ce a fost, i s-a oferit o sinecură bănoasă la ANCOM și, ulterior, în fruntea ministerului Transporturilor. Scandalul ,,Nordis” i-a intensificat aura de corupt încă protejat de sistem, aură care se răsfrânge asupra întregului partid.
Începutul sfârșitului pentru PSD va începe mâine, în mod simbolic, prin renunțarea la… progresism, căci partidul vrea să scoată din statutul său acest concept globalisto-soroșist. De ce? Pentru că progresul, dragii mei, este o piedică în calea votării. Iar în România lui 2025, se știe, prostul subțire cu propagandă, manipulare și slogane de trei parale se ține.
Problema PSD este că au reușit alții, la fel de ticăloși, dar un pic mai odihniți, să le hipnotizeze masa de manevră cu ajutorul căreia și-a făcut mendrele în ultimii 35 de ani. Din acest punct de vedere, da, România chiar merită ce i se întâmplă. România își merită pesedeu’ din PSD și din celelalte partide ,,suveraniste”.