Iata cateva subiecte carora, ca intr-o nota de subsol, le adaug comentarii care sa va provoace la judecati proprii. „Salariul de parlamentar este singura mea sursa de venit. Asa ca nu pot fi decat mahnit ca el mi-a fost redus cu 25%”. Declaratia ii apartine lui Crin Antonescu, presedintele PNL. Trec peste faptul ca, dupa 20 de ani de capitalism, nu e deloc magulitor pentru un sef liberal sa se laude ca traieste doar dintr-un salariu de bugetar. Chiar si asa, Crin continua sa ne sfideze prin ignorarea singurei obligatii pe care o are: aceea de parlamentar. Acel 1% – cat insumeaza prezenta lui la lucrarile camerei – ma determina sa ma intreb daca n-ar trebui si noi sa fim mahniti pentru ca salariul nu i-a fost taiat cu mai mult…
Romania are propriile necazuri, asa ca nu trebuia acordat Republicii Moldova ajutorul de 100 de milioane de euro. Acelora deveniti extrem de grijulii cu finantele tarii, le raspund cu constatarea ca, iata, patriotismul le trece prin portofel, de vreme ce suma (virtuala!) pe cap de roman nu inseamna nici macar 5 euro! E un efort infim, incomparabil cu acela al bunicilor nostri, carora li s-a cerut sa-si dea viata pentru eliberarea Basarabiei. Sunt bani putini chiar si pentru moldoveni, dar e un semnal pe care Romania era obligata, de trecut si de prezent, ca sa il dea. Nu unirea este scopul, ci sustinerea unui guvern cu care sa putem colabora ca buni vecini. Daca Basarabia chiar e asa de neinteresanta strategic, cum va explicati politicile agresive ale Rusiei si Ucrainei?
Asadar, suntem instigati ca sa ne revoltam impotriva ajutorului acordat fratilor romani de peste Prut, in timp ce aceleasi voci publice il apara pe Sorin Ovidiu Vantu, cel care a aspirat 300 de milioane de dolari din FNI, bani pe care ii returneaza pagubitilor… chiar bugetul de stat! Numai ca despre asta, aceiasi agenti de influenta nu sufla nici un cuvant. De aceasta data, „grija” fata de banii publici dispare subit!
Remanierea guvernului Boc. O dezamagire totala. Cred, in continuare, intr-un mandat limitat al unei echipe de tehnocrati. Sau macar intr-o formula similara „guvernului din umbra” al PNL, adica intr-o echipa de politicieni, completata cu specialisti neutri. N-a fost sa fie, cum n-o sa fie nici guvernul dublura anuntat de Antonescu, care e contestat si de PSD, dar si de unii de la varful PNL!
Revolta de la Spitalul din Braila. Reducerile salariale peste norma de 25% impusa de guvern reprezinta o solutie de neacceptat, chiar daca miza este pastrarea tuturor locurilor de munca. Numai ca structura personalului TESA de la acest spital cuprinde 23 de contabili, 30 de economisti, 20 de referenti, 9 ingineri si subingineri, 4 juristi, 2 preoti si tot asa pana la 118 persoane. Stiu, din propria-mi experienta, cat de desconsiderati si de blamati sunt functionarii unui spital. Dar la o asa structura, nu vad cum ar putea cineva sa o faca pe avocatul…