Studentele Centrului Universitar Pitești, din cadrul Universității Politehnice din București, se întorc acasă cu bronzul european de la Campionatele Europene Universitare din Covilha – Portugalia, disputate în perioada 22-28 iulie 2025.

În finala mică, disputată, luni 28 iulie, reprezentantele României, conduse de Paul Mihăilă, Corina Oprescu și Oroles Florescu, au învins Universitatea din Mainz cu 32-30 (15-14), după un meci foarte energic și plin de suspans, luându-și revanșa pentru meciul pierdut din faza grupelor.

În Finala Mare, University of Leon a pierdut jocul cu Hungarian University of Sports Science, scor 28-32 (14-20).
Studentele handbalistele ale României sunt jucătoare la echipe de club ca SCM Rm Vâlcea, CS Star Mioveni, Dunărea Brăila, Știința București, Sepsi Sf Gheorghe.

Componență lot
Andreea Popescu, Daria Andrei – Rebeca Necula 8 goluri, Ionela Leuștean 7, Diana Lăscăteu 6, Anamaria Gîjulete 5, Bianca Drăgoescu 2, Ioana Mișu 2, Ioana Niță 1, Ana Maria Petre 1, Alexandra Rachină, Alexia Caralicea, Oana Căprar, Katia Șupială. Antrenori: Paul Mihăilă, Corina Popescu, Oroles Florescu. Kinetoterapeut: Ștefan Dumitrescu

Cu această experiență suplimentară de joc, handbalistele CS Star Mioveni, Ioana Niță, Bianca Drăgoescu, Alexandra Rachina și Alexia Caralicea se vor alătura echipei de club, cu care vor continua pregătirea în vederea participării în Divizia A națională de handbal feminin.

La masculin, în finala mare a competiției masculine, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava a pierdut dramatic partida cu Universitatea „Coasta de Azur” din Nisa, după 37-37 la finalul primelor 60 de minute. Echipa franceză a câștigat cu 46-45 după reprizele de prelungiri.
sursa foto EUSA