Construcția sălii de sport de la Albota bate pasul pe loc. Ar fi trebuit să fie gata în aprilie dar, crede primarul Ion Dumitru, nici în toamnă, la începutul noului an școlar, nu va fi gata.
Pe șantier au mai rămas doi ,,necalificați”. Executanții au încasat bănuții de la Compania Națională de Investiții, cea care finanțează lucrarea și nu și-au mai plătit de vreo trei luni subcontractorii, lucru care s-a întâmplat și anul trecut când ,,boșii” ar fi plecat în Tenerife cu banii de la CNI.
,,Mulți ar trebui arestați, să meargă unde le este locul!”
- ,,Cu sala de sport lucrurile stau foarte prost, chiar s-au înrăutățit. CNI a plătit încă o tranșă de bani către asocierea care a câștigat licitația, iar banii nu au mai ajuns la subcontractorii care efectiv fac toată treaba. Pentru unii eu mi-am pus obrazul, cum ar fi TCM; domnul Herișanu, care le-a dat panourile sandwich și restul firmelor care au lucrat efectiv nu și-au primit banii din decembrie. Acum nici la telefon nu li se mai răspunde. Așa au făcut și vara trecută, două luni de zile după ce au luat banii de la CNI au plecat în Tenerife. Cineva trebuie să-i tragă la răspundere!” ne-a declarat primarul localității Albota, Ion Dumitru.
Edilul spune că s-a dus la București ca să discute problema cu reprezentanții asocierii, dar nu a găsit acolo decât un om în spatele unui calculator, de unde a realizat că, în fapt, licitația pentru sala de sport din Albota a fost câștigată, ca multe altele, de genul de firme de apartament bine conectate în zona politicului, care subcontractează lucrările și, eventual, mai trag și țepe sau nu-și respectă subcontractanții.
- ,,Sunt dezamăgit total, m-am îmbolnăvit de supărare! Oamenii nu mai lucrează, au mai rămas doar doi zilieri necalificați cu șeful lor care își fac de lucru pe șantier. Nu au salariați, nu au nimic, au doar un birou și un calculator. Nu m-am asteptat că o sală de mărimea sălii mele poate să ajungă pe mâna unor astfel de oameni. Nu mă interesează cum au câștigat, dar plăteste, domnule, subcontractorii, pentru că eu mi-a pus obrazul, altfel nu primeau materialele necesare!” ne-a mai declarat, revoltat, edilul din Albota.
Potrivit acestuia, sala ar fi trebuit sa fie gata pe 4 aprilie, dar nici pe 15 septembrie, la deschiderea anului școlar, nu i s-a garantat de la CNI că va fi gata. Stadiul lucrărilor abia a ajuns la 50%.
,,Mulți ar trebui arestați, să meargă unde le este locul!” mai spune, cu năduf, primarul, care tot el a devenit oaia neagră în toată această poveste:
- ,,Tot eu îi deranjez că monitorizez lucrările și încerc să ajut cu tot ce este omenește posibil. Chiar îmi spuneau într-o zi să nu mai trec așa des. Și le-am zis: <Uite, bă, care este treaba! Pentru sala asta am alergat eu și am ajuns la spital cu pneumonie, nu ai alergat tu! Ține minte că ți-am dat vremelnic terenul din curtea școlii și nu ești tu proprietar, intru când vreau aici!>”
Cine sunt contractorii sălii de sport de la Albota
Executantul lucrării a cărei valoare se ridică la 9.828.910,00 lei este Asocierea RAM-GEBAUDE SRL, Promanagement Consulting şi Iridex Grup Plastic. Doar o firmă are potența financiară de a realiza un astfel de proiect – Iridex Group Plastic (firmă despre care se speculează că ar avea ceva… epoleți, fiind patronată de Corneliu Pascu, fost senator PC, un intim al lui Dan Voiculescu) -, restul aducând, mai degrabă, cu niște firme de apartament.
Din sursele noastre, Iridex nu ar fi chiar așa implicată în proiect, prezența ei fiind mai mult de paravan, pentru ca asocierea să prezinte bonitatea necesară pentru a putea obține contractul cu CNI.
Despre Iridex scriam recent, societatea contestând o licitație la Constanța, licitație cu o miză de 6 milioane de lei, câștigată de omul de afaceri piteștean, Gheorghe Văsîi.
În privința celorlalte două firme, acestea sunt cât se poate de modeste. RAM-GEBAUDE SRL este din Popești-Leordeni. În 2021 figura cu 16 angajați, după ce anterior a avut când unul, când doi. Cifră de afaceri cu care figurează în 2021 este de 11.971.310, din care aproape jumătate sunt datorii, iar profitul de numai 171.457. RAM-GEBAUDE a mai câștigat, prin CNI, realizarea unui complex sportiv și în satul Berceni din Prahova. Ținând cont de criza de muncitori și de foamea firmelor de contracte, nu e de mirare de ce lucrurile înaintează cu viteza melcului pe șantierul din Albota
A treia firmă a asocierii este Pro Management Consulting, din Iași, firmă care, în 2020, figura cu ZERO angajați și o cifră de afaceri de 741.000 lei.