Fostul internaţional român Adrian Mutu a declarat, sâmbătă, la Cluj, la lansarea cărţii autobiografice „Revenirea din infern. Povestea neştiută a vieţii mele”, că volumul său se doreşte a fi un fel de mesaj de încurajare adresat în special tinerilor cum că trecutul nu ne defineşte, după ce el însuşi a avut un trecut cu momente care puteau să-i schimbe destinul într-un mod foarte neplăcut.
„Până la urmă e o provocare. Să vorbeşti deschis despre anumite experienţe nu e uşor. Gândiţi-vă că în momentul acesta au trecut aproape 20 de ani de la o întâmplare, o decizie nefericită luată de mine; putea să mi se schimbe destinul.”
Cartea autobiografică a lui Adrian Mutu a fost lansată în cadrul Sports Festival și poate fi cumpărată la prețul de 49 de lei de pe site-ul Editurii BookZone.
„Piteștiul e dulce, precum Parma, Verona e fascinantă, Milano nu are cum să-ți iasă din gânduri, Torino e orașul muncitoresc, Bucureștiul e periculos, dar Londra e foarte periculoasă
Am recunoscut din prima că am consumat cocaină. Până în acel moment, nu mai văzusem în viața mea așa ceva, poate doar în filme. Au început să tragă în mine din toate pozițiile. N-avea rost să neg, la ce bun să cer o contraexpertiză? Călcasem pe bec, greșisem, îmi dădeam seama ce făcusem”, spune fotbalistul în cartea sa.
La Cluj-Napoca se desfășoară cea de-a treia ediţie Sports Festival, care a început joi, şi în cadrul căreia au avut loc, printre altele, meciul de retragere al jucătorului de tenis Horia Tecău, vineri, eveniment la care a fost prezentă şi Simona Halep, iar duminică are loc meciul de retragere al fotbalistului Adrian Mutu. Tot vineri, la BT Arena, Patrick Mouratoglou, actualul antrenor al Simonei Halep, a susţinut un masterclass.